Alumni, CE & Donors | Class Endowment


Class of 2010
Kenneth O. Privat
Hina Robertson
Reid Robertson
zzLuxottica
zzThe Florence Mauboules Charitable Trust
zzVistakon
Class of 2011
zzU.S. Vision
Class of 2000
Teresa Carson
Peter Cass
Marcus Gleaton
Bert Ramos
Class of 2001
Tuan Dang
Jennifer Davis
Patrick Fontenot
Amber Gaume Giannoni
Kevin Hoang
Lien Lam
Thanh Loan Nguyen
Stacy Paul Tovarek
Hilaire Pressley
Ehsia Ung
Class of 2002
David Berntsen
HoaTam Phan
Stephanie Schmiedecke
Robin Schutt
Class of 2003
Nhan Hoang
Stacey Jones
Tina Lam
Traci Maxwell
Katherine Mor
Misty Scribner-LeBlanc
Mary Strahan
Shelda Wilkinson
Class of 2004
Peter Bui
Molly Cardenal
Janet Cushing
Lori Gonzales
Landon Jones
Stefan Kochis
Autumn Lind
Martin Prati
Tiffany Uelner
Class of 2005
LeaAnn Choe
Class of 2006
zzAdvanced Medical Optics
Class of 2007
Tiffanie Childs
Beth Digby
Julie Ngo
Class of 2008
Tracey Eickhoff
Jeanne Herman
Marcia Moore
Lauren Morr
Justin Ward
zzAdvanced Vision Research
zzLuxottica
Class of 2009
Sarah Moser Fruge
Kirsten Knowles
Ashley Rhodes
zzAdvanced Vision Research
zzLuxottica
zzThe Florence Mauboules Charitable Trust
Class of 1990
Doug Black
Toni Harvey
Mike O'Meara
Mike Ohlson
Scott Sitterle
John Thomsen
Lamar Youmans
Class of 1991
Suleiman Alibhai
Scott Anderson
Bart Brady
Deidra Casaus
Steve Davenport
Don Derryberry
Mark Everett
Karen Henson
Willa Hisle
Kim Hoyt
Mike Hoyt
Mia Hung
Esaam Ismail
Dawn Jalufka
Michael Moses
Mary Nguyen
Brian Zweig
Class of 1992
Shonda Achord
John Chatelain
John Todd Cornett
Chris Furey
Class of 1993
Mike Bacigalupi
Sonya Braudway
Courtney Cheyne Cobbs
Kevin Coolbaugh
Shari Coolbaugh
Steve Cox
Loren Nguyen Crooks
Mary Delino
Peggy Driesen
Teresa Erickson Wills
Cynthia Fleitman
Ron Gall
Ron Gall
Cameo Harvey
Leigh Kimball
Julie Metzger
Angela Nicolini
Jim Pietrantonio
Patrick Reber
Susan Scott Whaley
Nicole Shipp
Nicole Shipp
Ginger Sosa
Linda Thomsen
Deborah Wong
Joyce Wong
Joyce Wong
Chip Wood
Class of 1994
Molly Banks Artman
Mike Semmler
Susan Semmler
MaiAnh Tran
Class of 1995
Janine Aman
Gretchen Ariz
Melissa Ernst
Jennifer Johnson
Nimish Patel
Antonio Ramirez
Martin Theobald
Teresa Theobald
Class of 1996
Linda Marks
Mary Morales
Robert Ratzlaff
Wendy Shem
Lam Tran
Class of 1997
Lisa Duchman
John Ellis
Julie Jackson
Steve Nguyen
Paulina Phan
Jackie Strait
Christian Twamley
Class of 1998
Christina Galos
Kara Hanson
Heidi Hawkins
Jane Lee Shei
Bridgitte Shen Lee
LeeAnn Tyrrell
Class of 1999
Gail Cruse-Morton
Karen Elbling
Trent Elliott
Phuong Nguyen
Narin Petikun
Robert Schuchert
Class of 1980
Bernard Berdichevsky
Dusty Blair
Brian Blount
Don Bockin
Venessa Chang
Jim Citek
Rod Copeland
Randal Cox
Rick Davis
Sal DeCanio
Roger Duke
Mike Grace
Don Hembree
Jerry Latham
Mark Latta
Carey Prater
Wes Rainwater
Gerald Roberson
Jean Robinson
Richard Scott
Tom Shirey
Arnie Stokol
Tyler Thompson
Jay Trofolz
William Wachs
Chris Warford
Class of 1981
Sharon Allen Barentine
Sandra Barker
Bernard Berdichevsky
Kurt Blaettler
Greg Dulos
Jay Folkman
Jeff Grigsby
James Hoffman
Desiree Hopping
Sue Johnson
Richard Kant
Jerry King
Ken Krivacic
Keith Mallatt
Morgan Moore
Mark Peake
Pam Pearson
Teresa Peck
Judy Perea-Maes
David Reynolds
Austin Ruiz
Lanny Shulman
Jim Stanley
Paul Super
Jim Whittaker
Simon Yeung
Kathryn Yorke
Class of 1982
Barbara Andree
David Boeckman
Angel Camblor
Wally Chao
Connie Chiang
Lauren Crooks
Ed Dunaway
Ralph Herring
Pat Leas
Bruce Ousley
Hulon Pass
Laura Pels
Class of 1983
Gary Avallone
Cheryl Tuchman Bloom
Mark Bowen
Kim Castleberry
Tom Golis
Dennis Hoss
Todd Mahoney
Fran McVeigh
Ronald Newton
Gerald Ogden
Alan Rising
Derrick Simmons
Clete Smith
Dave Tybor
Alan Weissman
Laurie White
Class of 1984
Paul Dickey
Glenn Ellisor
Cindy Hudson
Beverly Jue-Smith
James Kirkconnell
John McGough
Dennis Neely
Bob Orr
Judy Yep
Class of 1985
Bill Altig
Janet Baker-Turner
Rick Bell
Thomas Cushing
Keith Davis
Marcia Dettloff
Cindy Donnelly
Carl Elder
Rosemary Emmick
Keevin Griffith
Peggy Hart
Karla Hefty Fleming
Ken Kilgore
Denise King
Steve Kurtin
John Maloney
Linda Matocha Bozeman
Jim Meany
Roger Neal
Dennis Needham
Laurie Sorrenson
Class of 1986
Steve Bartholomew
Mark Bettencourt
David Brill
Geoffrey Calaway
Katie Castleberry
John Coble
Abeer Handal-Banks
Jeff Horacek
Bruce Kater
Francis Kuo
Anne Mcnelly Freeman
Susan Moss
Clarke Newman
Randy Reber
Ronald Smith
Terri Smith
Barbara Tholen
Mark Tholen
Frank Trzepkowski
Alan Upchurch
Steve Wolfe
Dwayne Yeager
George Ziabaq
Class of 1987
Jeff Anderson
Debra Dahlberg
Diane DeWitt
Beverly Katz
Mike Kleamenakis
Gerard Lozada
Gary McDonald
Pam Oakley
Camille Cash Ousley
Class of 1988
Bruce Anderson
Jay Burlingame
Lewis Cutter
Patti Fuhr
Ralph Gilmore
Mark Richardson
Brian Tracy
Erin Van Dok
Class of 1989
John Cavanagh
Dennis Chang
Anne Le
Louis Lima
Neil Simmons
Ann Voss
Class of 1970
Bob Arnold
Morris Berman
Carl Blyth
Kent Comolli
Robert Hammond
Ken Hill
George Payne
Sam Williams
Class of 1971
Gary Cloud
Janet Codley
Randy Fincher
Mike Fogt
Harold Freeman
Gordon Guillory
George Hall
Don Houghton
Dennis Levi
John Nevelow
John Stekly
Ed Webber
Dale Wickman
zzWest Texas Optometric Society
Class of 1972
Tony Bass
Charlie Bland
Roger Boltz
Lionel Boudreaux
Howard Braverman
Calvin Clarke
Craig Hughes
Ed Makler
Jim Paramore
Sam Quintero
Curtis Robertson
John Ryder
Kent Schauer
Lacy Shaw
Earl Smith
Jerry Sparks
Arliss Stebbins
Larry Tagtmeyer
Luisa Thompson
Terry Van Der Heyden
Ann Brenner Wild
Barry Wineinger
Class of 1973
Jeff Bowers
Glenn DeShaw
Russell Dressen
Wayne Hamm
Jerry Hollimon
Tom Labbe
Raymond Stepp
Class of 1974
Bob Consor
Billy Cook
Kirk Hoster
George Kaufman
Ron Smith
Class of 1975
Richard Baker
Marvin Baza
Billy Jack Garner
Cliff Goodman
Ed Murr
Karla Rumsey
Tom Shelor
Gail Stennis
Harvey Sturdevant
Richard Swales
Lydia Tan
Class of 1976
David Ebley
David Evans
Nick Holdeman
Henry Hull
Bill Jones
Harry Lawler
Barry Moores
Rhonda Moser
Randy Reichle
Linda Rhodes
J.T. Roberts
L.C. Wakham
Class of 1977
Tom Annunziato
Charlie Beier
Charles Foster
John McCall
Bill Morgan
Ken Pierson
Rob Smith
Class of 1978
David Bridges
Victor Chu
Bruce Debeer
Don Farris
Dennis Golden
Dixon Golden
Kim Gorman
Stanley Hing
Greg Joyce
Kevin Katz
James Mikkelsen
Mike Nichols
Judy Perrigin
Ingrid Peterson
Barbara Reiss
Jose Riojas
Robert Ross
Wally Ryne
Charles Sanders
Norman Smith
Lin Tou
Class of 1979
Curtis Anderson
Brett Bence
Larry Binford
Rob Browning
Elmo Dean
Wendy Sowell Gibson
Dean Halleran
Thea Hodges
John McCormick
John McCullough
Rob McGuire
Jim Nelson
Jay Rumsey
Steve Steger
Mark Taroyan
Janet Townsend
John Townsend
Hank Vanveen
Gary Willis
Class of 1963
Jack Vaughn
Class of 1964
Larry Stranch
Class of 1966
Dean Beddow
Vance Booker
Derril Gwinner
Richard Lane
Walter Rosen
Bob Slider
zzThe Dr. A. Everett and Ruth E. Rosen Foundation
Class of 1967
John Bealmear
J. William Clement
Don Diehl
Class of 1968
Gary Ahlman
Randall Cox
Don Kilene
Ken McCarty
Craig Wallace
Class of 1969
Fred Adkins
Tom Baker
Bruce Burns
Ken Clanton
Dale Cole
Dave Crum
Mike DeRouen
Keith Dishman
Gary Ford
George Foster
Patsy Griffith
Herman Kinney
Russell Laverty
William Luck
Dave Perrigin
Larry Pirmantgen
Ralph Schneider
Doug Swanson
Richard Ullman